Դեկտեմբերի 9-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Հյուրերը հետեւել են ԱԺ նիստերի աշխատանքներին, այցելել խորհրդարանի թանգարան եւ գրադարան:
Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի սաների հետ հանդիպել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լուսինե Բադալյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը: Նրանք ներկայացրել են օրենսդիր մարմնի կառուցվածքը եւ գործունեությունը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում դպրոցականները հետաքրքրվել են կրթական ոլորտի փոփոխություններով, լսել ավագ դպրոցի վերաբերյալ պատգամավորների կարծիքը: Լուսինե Բադալյանի խոսքով` ավագ դպրոցների առկայությունը մեր երկրում պայմանավորված է միջազգային կրթական ստանդարտներին համապատասխանելու նպատակով:
Պատգամավորները տեղեկացրել են, որ մոտ ապագայում կյանքի կկոչվեն կրթական տարբեր ծրագրեր: Նրանք հորդորել են դպրոցականներին լավ սովորել,  մասնագիտությունը ընտրելիս առաջնորդվել սրտի թելանդրանքով:
Նույն օրը խորհրդարան են այցելել նաեւ Երեւանի Եւրասիա միջազգային համալսարանի իրավագիտության ֆակունտետի ուսանողները:
Հերթական  «Բաց դասն» անցկացրել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Լիլիթ Մինասյանն ու Արթուր Դավթյանը:
Բանախոսները կարեւորել են կրթված, բանիմաց ու զարգացած մասնագետի դերը հատկապես իրավագիտության զարգացման գործում:
Ուսանողների հարցերն առնչվել են քաղաքական, տնտեսական, իրավական ոլորտներին, համավարակի կանխման  խնդիրներին եւ այլն:
Արթուր Դավթյանն ուսանողներին հորդորել է մասնագիտանալ քաղաքացիական իրավունքի, մտավոր սեփականության ոլորտների գծով, քանի որ այդ մասնագիտություններն այսօր պահանջված են աշխատաշուկայում:
Լիլիթ Մինասյանն անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ընդգծել է ենթակառուցվածքների բացման անհրաժեշտությունը: Իսկ համավարակի կանխարգելման գործում ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է դիմակի կրումն ու պատվաստումը:
Պատգամավորները երկրի ապագայի համար շեշտադրել են օրենսդիր, գործադիր մարմինների, քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների եւ անհատ քաղաքացիների նպատակային գործունեության կարեւորությունը:

9 декабря в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили учащиеся и учителя ереванской основной школы № 45.
Гости ознакомились с работой депутатов на заседании, посетили музей и библиотеку НС.
Депутаты фракции “Гражданский договор” Л.Бадалян и А.Казарян на   встрече с гостями представили структуру и деятельность законодательного органа.
В ходе вопросов-ответов школьники интересовались реформами в сфере образования, мнениями депутатов о высшем образовании. По словам Л.Бадалян, вузы Армении соответствуют международным образовательным стандартам.
Депутаты проинформировали, что в ближайшее время будут запущены различные образовательные программы. Они призвали учащихся хорошо учиться, руководствоваться собственными приоритетами   при выборе профессии.
В тот же день парламент посетили студенты  факультета правоведения Ереванского международного университета “Евразия”.
Депутаты фракции НС “Гражданский договор”, члены Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Л.Минасян и А.Давтян также провели очередной “Открытый урок”.
В беседе со студентами они подчеркнули роль образованного, эрудированного и развитого специалиста, особенно в юриспруденции.
Вопросы гостей касались политической, экономической, правовой и других сфер.
А.Давтян призвал студентов специализироваться на гражданском праве и интеллектуальной собственности, поскольку эти профессии сегодня востребованы на рынке труда.
Л.Минасян,   коснувшись, в частности,   региональных проблем, отметила необходимость открытия инфраструктур.
Депутаты подчеркнули важность целенаправленной деятельности законодательной, исполнительной власти, политических сил, общественных организаций для будущего страны.